نگاهي به زندگي اينگوار كامپراد، موسس ايكيا

بازار بين المللي كار در اين گزارش به بررسي زندگي اينگوار كامپراد(Ingvar Feodor Kamprad) موسس ايكيا مي‌پردازد

 

بازار بین المللی کار در این گزارش به بررسی زندگی اینگوار کامپراد(Ingvar Feodor Kamprad) موسس ایکیا می‌پردازد.

زندگی­نامه­ی Ingvar Feodor Kamprad

Ingvar Feodor Kamprad متولد 30 مارس 1926 و یک تاجر متشخص[1] سوئدی است. وی بنیان­گذار IKEA ، یک شرکت جزئی‌فروشی سوئدی مختص وسایل خانه است.

اوایل زندگی

Kamprad در Pjatteryd سوئد (که اکنون بخشی از شهر Almhult است) ، متولد شد. او در مزرعه­ای بنام Elmtaryd (که در حال حاضر Almtaryd نامیده می­شود) و در نزدیکی روستای کوچکی بنام Agunnaryd در شهر Ljungby و در استان Smaland بزرگ شد. پدربزرگ پدری او آلمانی بود اما خانواده به سوئد مهاجرت کردند.

شغل

Kamprad از زمانی که پسر جوانی بود و با فروش کبریت به همسایه­ها با دوچرخه­اش، شروع به تجارت کرد. او متوجه شد که می­تواند کبریت­ها را به‌طور عمده و باقیمت بسیار ارزان از استکهلم خریداری کند و باقیمت پایینی و به‌صورت تک بفروشد و سود خوبی به دست آورد. از فروش کبریت، به فروش ماهی، درخت کریسمس، بذر و سپس به فروش مداد و خودکار نیز اقدام کرد. وقتی­که Kamprad، 17 ساله بود، پدرش جایزه­ای نقدی برای پیشرفت در تحصیلاتش به او هدیه داد.

IKEA در سال 1943 و روی میز آشپزخانه­ی عموی Kamprad بنام Ernst تأسیس شد. در سال 1948، Kamprad دارایی­های خود را صرف ساخت لوازم منزل کرد. فعالیت او بیشتر از طریق سفارش با پست بود. IKEA مخفف[2] ابتدای نام او (Ingvar Kamprad) به‌اضافه‌ی Elmtaryd، مزرعه­ی خانوادگی که در آن متولد شد و روستای نزدیک یعنی Agunnaryd است.

در ژوئن 2013، Kamprad از حضور در هیئت‌مدیره‌ی Inter IKEA Holding SA استعفا داد و پسر کوچکش Mathias Kamprad ، Per Ludvigsson را به‌عنوان رئیس شرکت هولدینگ جایگزین کرد. مطابق تصمیمات اعمال­شده­ی او، بنیان­گذار اکنون 87 ساله شده، اعلام کرد "به نظرم زمان خوبی برای ترک هیئت‌مدیره‌ی Inter IKEA است. همچنین از این طریق، برای تغییر نسل سیستمی که در حال فعالیت بوده، قدم دیگری برداشته­ایم". Mathias و دو برادر بزرگ‌ترش که نقش ریاست در IKEA را نیز دارند، بر روی رویکرد کلی موسسه و استراتژی بلندمدت فعالیت می­کنند.

متصل شدن موسسه­ی خیریه­ی INGKA

موسسه­ی خیریه­ی هلندی INGKA با استفاده از نام Ingvar Kamprad نام‌گذاری شده است (یعنی ING+KA) کسی که مالک هولدینگ INGKA ، شرکت مادر برای تمام فروشگاه­های IKEA است. در ماه می 2006 موسسه­ی خیریه­ توسط The Economist به‌عنوان ثروتمندترین خیریه­ی دنیا معرفی شد هرچند که از آن زمان به بعد موسسه­ی خیریه­ی The Bill and Melinda Gates وسیع­تر شد. علی­رغم وقف بزرگ انجام­شده توسط آن، هدف اصلی­اش یکی­کردن حداقل مالیات و محافظت غیر نظارتی برای IKEA است. Kamprad رئیس موسسه­ی خیریه است.

دارایی خالص[3]

بر اساس هفته­نامه­ی تجارت سوئدی Veckans Affare ، Kamprad یکی از ثروتمندترین افراد جهان می­باشد. این گزارش بنابر فرض اینکه Kamprad مالک تمام شرکت است ارائه‌شده است، دیدگاهی که هم IKEA و هم‌خانواده‌ی Kamprad آن را رد می­کنند. Kamprad مالکیت مستقیم کمی از شرکت را حفظ کرده است و توجه خود را بیشتر به خیریه­ی INGKA و INGKA Holding به‌عنوان بخشی از طرح محافظت مالیاتی پیچیده که میزان واقعی کنترل او را نامعین می­کند، معطوف نموده است.

در مارس 2012 ، مجله­ی Forbes دارایی Kamprad را 23 هزار میلیون دلار تخمین زد که او را تبدیل به یازدهمین فرد ثروتمند جهان می­کند. یکسال بعد، پس‌ازاینکه وکلایش مدارکی را مبنی بر اینکه خیریه­ی تأسیس‌شده توسط او و رئیسان، مالک IKEA می­باشند و آیین­نامه­ی[4] آن، او و خانواده­اش را از استفاده از دارایی آن منع می­کند، به رتبه 162 سقوط کرد. در ژوئن 2015، Kamprad در Bloomberg Billionaires Index با دارایی خالص تخمینی 43.2 هزار میلیون دلار به‌عنوان هشتمین فرد ثروتمند دنیا معرفی شد. Forbes در فوریه 2016 دارایی خالص Kamprad را 3.4 هزار میلیون دلار گزارش کرد.

 

فعالیت­ها

درحالی‌که Kamprad عموماً فرد عادی و درون‌گرایی می­باشد اما چند کار قابل‌توجهی انجام داده است. او ابتدا فلسفه­هایش در مورد صرفه­جویی[5]، سادگی و شور و اشتیاق را در بیانیه­ای بانام " توصیه­های یک فروشنده­ی لوازم خانه" به جزئیات بیان کرده است. در سال 1976 نوشته‌شده و ایدئولوژی اساسی درزمینه‌ی خرده­فروشی IKEA در نظر گرفته‌شده است و دارایی آن تماماً در فعالیت­های IKEA جمع‌آوری‌شده است.

Kamprad همچنین با روزنامه­نگار سوئدی بنام Bertil Torekull روی طرحی بانام >> داستان IKEA >>  کارکرد. در قسمت مربوط به شرح‌حال خود در کتاب، Kamprad بیشتر در مورد فلسفه­ها و داستان­ها و پیروزی­های[6] تأسیس IKEA شرح می­دهد.

بسیاری از داستان­های مربوط به Kamprad بخشی از میراث او می­باشد. وقتی‌که او در موقعیت‌های مختلف با کارمندان صحبت می­کند، موضوعات اصلی او اغلب توسط مثال مدیریت می­شود و او از خودش به‌عنوان‌مثال استفاده می­کند. او همیشه از پروازهای صرفه­جویانه استفاده می­کند، در صورت امکان در واگن­های درجه دوم قطار می­نشیند و هرگز در هتل­های گران­قیمت اقامت نمی­کند.

زندگی شخصی

Kamprad و همسر اولش Kerstin Wedling دختری بنام Annika را به فرزندی قبول کردند.

او در سال­های 1976 تا 2014 در Epalinges سوئیس زندگی کرد. بنابر مصاحبه­ای با TSR، شبکه­ی تلویزیونی سوئیسی فرانسوی زبان، Kamprad یک خودروی Volvo 240 مدل 1993 دارد، فقط از پروازهای صرفه­جویانه استفاده می­کند و کارمندان را به استفاده از هر دو طرف برگه­های کاغذ تشویق می­کند. گفته‌شده است از چای کیسه­ای دوباره استفاده می­کند و به‌عنوان کسی که در رستوران­ها بسته­های نمک و فلفل را جمع می­کند، شناخته می­شود. همچنین Kamprad به‌عنوان کسی که با یک وعده­ی غذایی ارزان­قیمت IKEA را ویزیت می­کند، معروف است. همچنین به‌عنوان کسی که کاغذهای کریسمس را خریداری و در فروش­های پستی برای کریسمس هدیه می­دهد، شناخته می­شود. شرکت تأسیس‌شده توسط او هنوز به‌عنوان شرکتی با توجه به کنترل هزینه­ها، جزئیات اجرایی و گسترش پیوسته­ی محصولات شناخته می­شود که به آن اجازه می­دهد که هزینه­هایش را به‌طور میانگین 2 الی 3 درصد در دهه­ی 2010 کاهش دهد درحالی‌که توسعه­ی جهانی خود را ادامه می­دهد. Kamprad فلسفه­ی اجتماعی خود را در کتابش یعنی "توصیه­های یک فروشنده­ی لوازم‌خانگی" شرح می­دهد. " تنها به دلیل مسائل اقتصادی نیست که از هتل­های مجلل دوری می­کنیم. ما به ماشین­های تجملی[7]، عنوان­های برانگیزنده­ی احساسات، لباس­های فرم و دیگر نمادها نیازی نداریم. ما تنها به تلاش و خواسته­ی خوداتکا می­کنیم! Kamprad یک ویلا در سوئیس، یک ایالت روستایی بزرگ در سوئد و یک کارخانه­ی سرکه در Province فرانسه دارد. همچنین به‌عنوان کسی که چندید سال از Porsche برای رانندگی استفاده کرده، شناخته می­شود.

در دهه­ی 1960 ، با همسر دوم خود Margaretha Kamprad-Stennert ازدواج کرد (2011-1940). کسی که وقتی 20 ساله بود Kamprad او را ملاقات کرد. آن‌ها سه پسر به نام­های Peter، Jonas و Mathias دارند.

Kamprad پسرانش را به‌عنوان تنها وارثین اموالی که تحت عنوان Ikano Group نامیده می­شوند، اعلام کرد که اقلیت مهمی در IKEA می­باشد و حدود 1.5 هزار میلیون دلار تخمین زده می­شود. Annika دختری که به فرزندی قبولش کرد، تقریباً 300 هزار دلار دریافت خواهد کرد.

در ژوئن 2013، Kamprad اعلام کرد که تا انتهای سال قصد بازگشت به Smaland در سوئد را دارد و در مارس 2014 این کار را انجام داد و اکنون ساکن شهر Almhult می­باشد.

 

[1] magnate

[2] acronym

[3] Net Worth

[4] bylaws

[5] frugality

[6] triumphs

[7] flashy cars

مصاحبه باكسي كه بتازگي در مصاحبه تركيه شركت كرده است

مصاحبه باكسي كه بتازگي در مصاحبه تركيه شركت كرده ...

مصاحبه باكسي كه بتازگي در مصاحبه تركيه شركت كرده ...

پرهزينه ترين ساختمان هاي جهان كدامند؟

پرهزينه ترين ساختمان هاي جهان كدامند؟

پرهزينه ترين ساختمان هاي جهان كدامند؟

اعطاي نشان شواليه انگلستان به يك ايراني نابغه

اعطاي نشان شواليه انگلستان به يك ايراني نابغه

اعطاي نشان شواليه انگلستان به يك ايراني نابغه

*  
*    
*  
تصویر امنیتی  
نگاهي به بزرگ‌ترين كشورهاي واردكننده برنج در جهان

نگاهي به بزرگ‌ترين كشورهاي واردكننده برنج در جهان

تجارت جهاني برنج از اواخر دهه 1980 درنتيجه  سياست‌هاي جديد آزادسازي تحول يافت
 كمترين نرخ بهره واقعي در كشورهاي جهان

 كمترين نرخ بهره واقعي در كشورهاي جهان

در برخي شرايط اقتصادي، همان‌طور كه اوكراين و سيرا لئون اخيراً نشان داده‌اند، نرخ بهره منفي غيرممكن نيست
نگاهي به بزرگ‌ترين بانك‌هاي جهان

نگاهي به بزرگ‌ترين بانك‌هاي جهان

بانك‌هاي چيني در اين عرصه صحنه را به دست گرفته‌اند، بانك صنعت و تجارت چين بزرگ‌ترين بانك در جهان است
بررسي اقتصاد بزرگ‌ترين شهرهاي چين

بررسي اقتصاد بزرگ‌ترين شهرهاي چين

پرجمعيت‌ترين كشور در جهان، 15 ناحيه شهري  با بيش از 10 ميليون نفر در هر منطقه دارد
20 كشور برتر جهان در صادرات پنير كدامند؟

20 كشور برتر جهان در صادرات پنير كدامند؟

در سال 2015 آلمان، هلند و فرانسه هركدام بيش از 3 ميليارد دلار آمريكا پنير صادر كرده‌اند
معرفي شركت  Uber

معرفي شركت Uber

بزرگترين ناوگان تاكسي‌راني جهان، بدون حتي يك خودرو
برترين كشور‌هاي صادركننده‌ي مبلمان و لوازم منزل

برترين كشور‌هاي صادركننده‌ي مبلمان و لوازم منزل

اكثر كشورهاي برتر صادركننده‌ي اثاثيه‌ي منزل در كشورهاي غربي قرار دارند
آشنايي با مهاجران موفق استراليا

آشنايي با مهاجران موفق استراليا

بسياري از مهاجران موفق در استراليا با دست خالي به اين كشور رسيده اند وزندگي خود را آغاز كردند
مشاغلي كه به‌زودي منسوخ خواهند شد

مشاغلي كه به‌زودي منسوخ خواهند شد

درگذشته، انتخاب شغلي كه بتوان از طريق آن امرارمعاش كرد كار مشكلي نبود، ولي امروزه با پيشرفت تكنولوژي و تغيير روزافزون بازار و نيازهاي مردم، انتخاب شغلي مناسب به امري مشكل تبديل‌شده است
 نگاهي به زندگي اينگوار كامپراد، موسس ايكيا

نگاهي به زندگي اينگوار كامپراد، موسس ايكيا

بازار بين المللي كار در اين گزارش به بررسي زندگي اينگوار كامپراد(Ingvar Feodor Kamprad) موسس ايكيا مي‌پردازد
پردرآمدترين مشاغل در كانادا در سال 2016 ميلادي

پردرآمدترين مشاغل در كانادا در سال 2016 ميلادي

بازار بين‌المللي كار بررسي كرد
آشنايي با  شبكه شغل يابي لينكدين

آشنايي با شبكه شغل يابي لينكدين

لينكدين يك سرويس شبكه اجتماعي بيزنس محور است
7 دليل براي تحصيل در سوئد

7 دليل براي تحصيل در سوئد

آيا مي دانستيد كه سوئد ميزبان بعضي از معتبرترين دانشگاه هاي دنيا است؟
دانشگاههاي برتر در نيوزلند در سال 17/2016

دانشگاههاي برتر در نيوزلند در سال 17/2016

هشت دانشگاه برتر در نيوزلند در ميان بهترين دانشگاه هاي جهان، در رتبه هاي زير 450 قرار دارند
آشنايي با  نظام آموزش‌وپرورش استراليا

آشنايي با نظام آموزش‌وپرورش استراليا

آموزش‌وپرورش در استراليا تجربه‌اي براي كل عمر است
نكاتي ارزنده در باره دانشگاه مك كواري ، شهر سيدني و كشور استراليا

نكاتي ارزنده در باره دانشگاه مك كواري ، شهر سيدني و كشور استراليا

منافع حاصل از تحصيل در استراليا به طور جدي تغييردهنده مسير زندگي است
هر آنچه كه بايد راجع به آزمون GRE بدانيد

هر آنچه كه بايد راجع به آزمون GRE بدانيد

براي آزمون GRE آماده مي‌شويد؟ يا شايد فقط هنگامي‌كه مردم راجع به فارغ‌التحصيلي و پذيرش مدارس تجاري صحبت مي‌كنند به گوشتان خورده است؟
چند نكته مهم در مورد آموختن زبان

چند نكته مهم در مورد آموختن زبان

پيشنهاد بازار بين‌المللي كار
مشهورترين مدارس شبانه‌روزي جهان

مشهورترين مدارس شبانه‌روزي جهان

بازار بين‌المللي كار بررسي كرد
مقايسه دانشگاه ملي استراليا با دانشگاه ملبورن

مقايسه دانشگاه ملي استراليا با دانشگاه ملبورن

بازار بين‌المللي كار بررسي كرد
بهترين كشورهاي آسيا براي تحصيل در  2016

بهترين كشورهاي آسيا براي تحصيل در 2016

بازار بين‌المللي كار بررسي كرد
آيا مدارس شبانه‌روزي مناسب فرزندانمان است؟

آيا مدارس شبانه‌روزي مناسب فرزندانمان است؟

بازار بين‌المللي كار بررسي كرد
هزينه ي متوسط تعطيلات آخر هفته در شهرهاي گوناگون جهان

هزينه ي متوسط تعطيلات آخر هفته در شهرهاي گوناگون جهان

اين مطلب را آژانس مسافرتي پالم بيچ هاليديز مالزي به شما تقديم ميكند
محبوب ترين جاذبه هاي گردشگري جهان

محبوب ترين جاذبه هاي گردشگري جهان

صدر جدول مطعلق به ايالات متحده است (مطلب ويژه نوروزي)
تاج محل، رمانتيك ترين بناي تاريخي جهان

تاج محل، رمانتيك ترين بناي تاريخي جهان

اين مكان در اواسط قرن 17 ساخته شد، اين ميراث جهاني يونسكو به عنوان نمونه اي مشهور از معماري اسلامي هند است
شهر ممنوعه چين

شهر ممنوعه چين

هر ساله، نزديك به 14 ميليون بازديدكننده، از شهر ممنوعه بازديد مي كنند
كانادا داراي چگونه دولتي است؟

كانادا داراي چگونه دولتي است؟

دولت كانادا به طور رسمي، دولت عليا حضرت خوانده مي‌شود، و تشكيلات اداري فدرالِ كاناداست.
كوچكترين كشورهاي جهان

كوچكترين كشورهاي جهان

ليستي از 10 كشور بسيار كوچك، كم مساحت و كم جمعيت كره زمين
زبانهاي رايج در كشور سوئيس

زبانهاي رايج در كشور سوئيس

آلماني، فرانسه، ايتاليايي، و رومانش،زبانهاي ملي كشور سوئيس
عجايب هفت گانه جديد

عجايب هفت گانه جديد

در سال 2001، يك شركت سوئيسي به نام "New7wonders" فعاليت خود را براي انتخاب عجايب هفتگانه ي جهان از ميان دويست آثار تاريخي آغاز كرد
بيشترين ميراث­ جهاني يونسكو در كدام كشورهاست

بيشترين ميراث­ جهاني يونسكو در كدام كشورهاست

ايتاليا، چين، اسپانيا و فرانسه به ترتيب، 51، 48، 44 و 41 ميراث جهاني يونسكو را دارا هستند
پربازديد ترين موزه‌ها در جهان كدامند؟

پربازديد ترين موزه‌ها در جهان كدامند؟

بازديد از موزه يك جزء بسيار مهم در فهم سياست‌ها و فرهنگ يك كشور يا يك منطقه در زمان حال يا گذشته است
نگاهي به پر بازديدترين كشورهاي قاره آسيا

نگاهي به پر بازديدترين كشورهاي قاره آسيا

كشورهاي جنوب شرق آسيا داراي بالاترين حجم سفر گردشگران به آسيا و اقيانوسيه هستند
بررسي پرجمعيت ترين شهرهاي كشور ژاپن

بررسي پرجمعيت ترين شهرهاي كشور ژاپن

كلان‌شهر توكيو-كانتو منزلگاه 37 ميليون انسان است، كه معادل 29 درصد جمعيت كل ژاپن است
مرتفع ترين ساختمان ها در استراليا

مرتفع ترين ساختمان ها در استراليا

استراليا ركورد كشوري را دارست كه بيشترين ميزان آسمان خراش‌ها را به ازاي هر نفر دارد