نگاهي به زندگي اينگوار كامپراد، موسس ايكيا

بازار بين المللي كار در اين گزارش به بررسي زندگي اينگوار كامپراد(Ingvar Feodor Kamprad) موسس ايكيا مي‌پردازد

 

بازار بین المللی کار در این گزارش به بررسی زندگی اینگوار کامپراد(Ingvar Feodor Kamprad) موسس ایکیا می‌پردازد.

زندگی­نامه­ی Ingvar Feodor Kamprad

Ingvar Feodor Kamprad متولد 30 مارس 1926 و یک تاجر متشخص[1] سوئدی است. وی بنیان­گذار IKEA ، یک شرکت جزئی‌فروشی سوئدی مختص وسایل خانه است.

اوایل زندگی

Kamprad در Pjatteryd سوئد (که اکنون بخشی از شهر Almhult است) ، متولد شد. او در مزرعه­ای بنام Elmtaryd (که در حال حاضر Almtaryd نامیده می­شود) و در نزدیکی روستای کوچکی بنام Agunnaryd در شهر Ljungby و در استان Smaland بزرگ شد. پدربزرگ پدری او آلمانی بود اما خانواده به سوئد مهاجرت کردند.

شغل

Kamprad از زمانی که پسر جوانی بود و با فروش کبریت به همسایه­ها با دوچرخه­اش، شروع به تجارت کرد. او متوجه شد که می­تواند کبریت­ها را به‌طور عمده و باقیمت بسیار ارزان از استکهلم خریداری کند و باقیمت پایینی و به‌صورت تک بفروشد و سود خوبی به دست آورد. از فروش کبریت، به فروش ماهی، درخت کریسمس، بذر و سپس به فروش مداد و خودکار نیز اقدام کرد. وقتی­که Kamprad، 17 ساله بود، پدرش جایزه­ای نقدی برای پیشرفت در تحصیلاتش به او هدیه داد.

IKEA در سال 1943 و روی میز آشپزخانه­ی عموی Kamprad بنام Ernst تأسیس شد. در سال 1948، Kamprad دارایی­های خود را صرف ساخت لوازم منزل کرد. فعالیت او بیشتر از طریق سفارش با پست بود. IKEA مخفف[2] ابتدای نام او (Ingvar Kamprad) به‌اضافه‌ی Elmtaryd، مزرعه­ی خانوادگی که در آن متولد شد و روستای نزدیک یعنی Agunnaryd است.

در ژوئن 2013، Kamprad از حضور در هیئت‌مدیره‌ی Inter IKEA Holding SA استعفا داد و پسر کوچکش Mathias Kamprad ، Per Ludvigsson را به‌عنوان رئیس شرکت هولدینگ جایگزین کرد. مطابق تصمیمات اعمال­شده­ی او، بنیان­گذار اکنون 87 ساله شده، اعلام کرد "به نظرم زمان خوبی برای ترک هیئت‌مدیره‌ی Inter IKEA است. همچنین از این طریق، برای تغییر نسل سیستمی که در حال فعالیت بوده، قدم دیگری برداشته­ایم". Mathias و دو برادر بزرگ‌ترش که نقش ریاست در IKEA را نیز دارند، بر روی رویکرد کلی موسسه و استراتژی بلندمدت فعالیت می­کنند.

متصل شدن موسسه­ی خیریه­ی INGKA

موسسه­ی خیریه­ی هلندی INGKA با استفاده از نام Ingvar Kamprad نام‌گذاری شده است (یعنی ING+KA) کسی که مالک هولدینگ INGKA ، شرکت مادر برای تمام فروشگاه­های IKEA است. در ماه می 2006 موسسه­ی خیریه­ توسط The Economist به‌عنوان ثروتمندترین خیریه­ی دنیا معرفی شد هرچند که از آن زمان به بعد موسسه­ی خیریه­ی The Bill and Melinda Gates وسیع­تر شد. علی­رغم وقف بزرگ انجام­شده توسط آن، هدف اصلی­اش یکی­کردن حداقل مالیات و محافظت غیر نظارتی برای IKEA است. Kamprad رئیس موسسه­ی خیریه است.

دارایی خالص[3]

بر اساس هفته­نامه­ی تجارت سوئدی Veckans Affare ، Kamprad یکی از ثروتمندترین افراد جهان می­باشد. این گزارش بنابر فرض اینکه Kamprad مالک تمام شرکت است ارائه‌شده است، دیدگاهی که هم IKEA و هم‌خانواده‌ی Kamprad آن را رد می­کنند. Kamprad مالکیت مستقیم کمی از شرکت را حفظ کرده است و توجه خود را بیشتر به خیریه­ی INGKA و INGKA Holding به‌عنوان بخشی از طرح محافظت مالیاتی پیچیده که میزان واقعی کنترل او را نامعین می­کند، معطوف نموده است.

در مارس 2012 ، مجله­ی Forbes دارایی Kamprad را 23 هزار میلیون دلار تخمین زد که او را تبدیل به یازدهمین فرد ثروتمند جهان می­کند. یکسال بعد، پس‌ازاینکه وکلایش مدارکی را مبنی بر اینکه خیریه­ی تأسیس‌شده توسط او و رئیسان، مالک IKEA می­باشند و آیین­نامه­ی[4] آن، او و خانواده­اش را از استفاده از دارایی آن منع می­کند، به رتبه 162 سقوط کرد. در ژوئن 2015، Kamprad در Bloomberg Billionaires Index با دارایی خالص تخمینی 43.2 هزار میلیون دلار به‌عنوان هشتمین فرد ثروتمند دنیا معرفی شد. Forbes در فوریه 2016 دارایی خالص Kamprad را 3.4 هزار میلیون دلار گزارش کرد.

 

فعالیت­ها

درحالی‌که Kamprad عموماً فرد عادی و درون‌گرایی می­باشد اما چند کار قابل‌توجهی انجام داده است. او ابتدا فلسفه­هایش در مورد صرفه­جویی[5]، سادگی و شور و اشتیاق را در بیانیه­ای بانام " توصیه­های یک فروشنده­ی لوازم خانه" به جزئیات بیان کرده است. در سال 1976 نوشته‌شده و ایدئولوژی اساسی درزمینه‌ی خرده­فروشی IKEA در نظر گرفته‌شده است و دارایی آن تماماً در فعالیت­های IKEA جمع‌آوری‌شده است.

Kamprad همچنین با روزنامه­نگار سوئدی بنام Bertil Torekull روی طرحی بانام >> داستان IKEA >>  کارکرد. در قسمت مربوط به شرح‌حال خود در کتاب، Kamprad بیشتر در مورد فلسفه­ها و داستان­ها و پیروزی­های[6] تأسیس IKEA شرح می­دهد.

بسیاری از داستان­های مربوط به Kamprad بخشی از میراث او می­باشد. وقتی‌که او در موقعیت‌های مختلف با کارمندان صحبت می­کند، موضوعات اصلی او اغلب توسط مثال مدیریت می­شود و او از خودش به‌عنوان‌مثال استفاده می­کند. او همیشه از پروازهای صرفه­جویانه استفاده می­کند، در صورت امکان در واگن­های درجه دوم قطار می­نشیند و هرگز در هتل­های گران­قیمت اقامت نمی­کند.

زندگی شخصی

Kamprad و همسر اولش Kerstin Wedling دختری بنام Annika را به فرزندی قبول کردند.

او در سال­های 1976 تا 2014 در Epalinges سوئیس زندگی کرد. بنابر مصاحبه­ای با TSR، شبکه­ی تلویزیونی سوئیسی فرانسوی زبان، Kamprad یک خودروی Volvo 240 مدل 1993 دارد، فقط از پروازهای صرفه­جویانه استفاده می­کند و کارمندان را به استفاده از هر دو طرف برگه­های کاغذ تشویق می­کند. گفته‌شده است از چای کیسه­ای دوباره استفاده می­کند و به‌عنوان کسی که در رستوران­ها بسته­های نمک و فلفل را جمع می­کند، شناخته می­شود. همچنین Kamprad به‌عنوان کسی که با یک وعده­ی غذایی ارزان­قیمت IKEA را ویزیت می­کند، معروف است. همچنین به‌عنوان کسی که کاغذهای کریسمس را خریداری و در فروش­های پستی برای کریسمس هدیه می­دهد، شناخته می­شود. شرکت تأسیس‌شده توسط او هنوز به‌عنوان شرکتی با توجه به کنترل هزینه­ها، جزئیات اجرایی و گسترش پیوسته­ی محصولات شناخته می­شود که به آن اجازه می­دهد که هزینه­هایش را به‌طور میانگین 2 الی 3 درصد در دهه­ی 2010 کاهش دهد درحالی‌که توسعه­ی جهانی خود را ادامه می­دهد. Kamprad فلسفه­ی اجتماعی خود را در کتابش یعنی "توصیه­های یک فروشنده­ی لوازم‌خانگی" شرح می­دهد. " تنها به دلیل مسائل اقتصادی نیست که از هتل­های مجلل دوری می­کنیم. ما به ماشین­های تجملی[7]، عنوان­های برانگیزنده­ی احساسات، لباس­های فرم و دیگر نمادها نیازی نداریم. ما تنها به تلاش و خواسته­ی خوداتکا می­کنیم! Kamprad یک ویلا در سوئیس، یک ایالت روستایی بزرگ در سوئد و یک کارخانه­ی سرکه در Province فرانسه دارد. همچنین به‌عنوان کسی که چندید سال از Porsche برای رانندگی استفاده کرده، شناخته می­شود.

در دهه­ی 1960 ، با همسر دوم خود Margaretha Kamprad-Stennert ازدواج کرد (2011-1940). کسی که وقتی 20 ساله بود Kamprad او را ملاقات کرد. آن‌ها سه پسر به نام­های Peter، Jonas و Mathias دارند.

Kamprad پسرانش را به‌عنوان تنها وارثین اموالی که تحت عنوان Ikano Group نامیده می­شوند، اعلام کرد که اقلیت مهمی در IKEA می­باشد و حدود 1.5 هزار میلیون دلار تخمین زده می­شود. Annika دختری که به فرزندی قبولش کرد، تقریباً 300 هزار دلار دریافت خواهد کرد.

در ژوئن 2013، Kamprad اعلام کرد که تا انتهای سال قصد بازگشت به Smaland در سوئد را دارد و در مارس 2014 این کار را انجام داد و اکنون ساکن شهر Almhult می­باشد.

 

[1] magnate

[2] acronym

[3] Net Worth

[4] bylaws

[5] frugality

[6] triumphs

[7] flashy cars

حرفه كارشناس تغذيه در كانادا

حرفه كارشناس تغذيه در كانادا

حرفه كارشناس تغذيه در كانادا

ويزاي كارآفريني آلمان

ويزاي كارآفريني آلمان

ويزاي كارآفريني آلمان

آمار و مطالبي خواندني در مورد كشور كانادا

آمار و مطالبي خواندني در مورد كشور كانادا

آمار و مطالبي خواندني در مورد كشور كانادا

*  
*    
*  
تصویر امنیتی  
در آينده اي نزديك مشتريان بانكي كانادا خواهان بيت‌كوين هستند

در آينده اي نزديك مشتريان بانكي كانادا خواهان بيت‌كوين هستند

Mogo با داشتن نزديك به نيم ميليون نفر مشتري، داراي يك مزيت دائمي به عنوان يك برند تثبيت شده در كانادا مي باشد.
بهاي بهانه

بهاي بهانه

راستي آزمايي يا تشويق به پناهندگي
10 شغل پر درآمد در كانادا

10 شغل پر درآمد در كانادا

مطابق با جديدترين برسي هاي در سال 2017
چگونه يك ايميل كاري مناسب بنويسيم ‍

چگونه يك ايميل كاري مناسب بنويسيم ‍

حدود 28 درصد از ساعات كاري هفتگي صرف ارسال و دريافت ايميل مي شود
كمترين ميزان ماليات بر سود  كسب و كارها در جهان

كمترين ميزان ماليات بر سود كسب و كارها در جهان

در برخي كشور ها ماليات بر سود كسب و كارها بسيار ناچيز است و دولت سهم كمي را دريافت مي كند
كشورهايي با بيشترين تعطيلات رسمي در سال

كشورهايي با بيشترين تعطيلات رسمي در سال

كشورهاي زيادي در دنيا هستند كه شاهد تعطيلات عمومي بسياري در هر سال مي باشند
توزيع دانشگاه هاي بلغارستان

توزيع دانشگاه هاي بلغارستان

معرفي بهترين دانشگاه هاي آزاد كشور بلغارستان
نگاهي به دانشگاه فني صوفيا

نگاهي به دانشگاه فني صوفيا

قديمي ترين مدرسه فني بين المللي در بلغارستان
8 گام براي موفقيت در آزمون زبان انگليسي

8 گام براي موفقيت در آزمون زبان انگليسي

براي بالا بردن سطح زبان خود اين هشت گام را دنبال كنيد
7 دليل براي تحصيل در سوئد

7 دليل براي تحصيل در سوئد

آيا مي دانستيد كه سوئد ميزبان بعضي از معتبرترين دانشگاه هاي دنيا است؟
دانشگاههاي برتر در نيوزلند در سال 17/2016

دانشگاههاي برتر در نيوزلند در سال 17/2016

هشت دانشگاه برتر در نيوزلند در ميان بهترين دانشگاه هاي جهان، در رتبه هاي زير 450 قرار دارند
آشنايي با  نظام آموزش‌وپرورش استراليا

آشنايي با نظام آموزش‌وپرورش استراليا

آموزش‌وپرورش در استراليا تجربه‌اي براي كل عمر است
نكاتي ارزنده در باره دانشگاه مك كواري ، شهر سيدني و كشور استراليا

نكاتي ارزنده در باره دانشگاه مك كواري ، شهر سيدني و كشور استراليا

منافع حاصل از تحصيل در استراليا به طور جدي تغييردهنده مسير زندگي است
هر آنچه كه بايد راجع به آزمون GRE بدانيد

هر آنچه كه بايد راجع به آزمون GRE بدانيد

براي آزمون GRE آماده مي‌شويد؟ يا شايد فقط هنگامي‌كه مردم راجع به فارغ‌التحصيلي و پذيرش مدارس تجاري صحبت مي‌كنند به گوشتان خورده است؟
سنت و فرهنگ هزار ساله ي كشور بلغارستان

سنت و فرهنگ هزار ساله ي كشور بلغارستان

اولين تمدن اروپايي ها در بلغارستان شكل گرفت.
بلغارستان در سال 2017 شماربيشترين آمار از مأموريت هاي نجات در كوه ها را داشته است.

بلغارستان در سال 2017 شماربيشترين آمار از مأموريت هاي نجات در كوه ها را داشته است.

اسكي در Bansko و ساير تفريح گاههاي بلغارستان رسما از يك هفته ي ديگر آغاز مي شود
مراسم و بازارهاي شب سال نو و كريسمس در صـــوفيا پايتخت بلغارستان

مراسم و بازارهاي شب سال نو و كريسمس در صـــوفيا پايتخت بلغارستان

از اواسط ماه نوامبر تا پايان دسامبر، صوفيه پر ازعطر و بوي( نشانه هاي) كريسمس است.
مردم دنيا درباره كانادايي‌ها چه فكري مي‌كنند؟

مردم دنيا درباره كانادايي‌ها چه فكري مي‌كنند؟

مردم در كشورهاي ديگر به شدت ما را دوست دارند ...
مهم‌ترين رويداد تورنتو با دو ميليون بازديد كننده

مهم‌ترين رويداد تورنتو با دو ميليون بازديد كننده

نمايشگاه ملي كانادا يا همان The Canadian National Exhibition – CNE بزرگ‌ترين و مهم‌ترين رويدادي است كه در نيمه دوم آگوست در شهر تورنتو برگزار مي‌شود
زبان و آداب و رسوم مردم ايتاليا

زبان و آداب و رسوم مردم ايتاليا

تقريبا 60 ميليون ايتاليايي زبان در ايتاليا زندگي مي‌كنند، نيم ميليون در سوئيس كه يكي از چهار زبان رسمي آن ايتاليايي است و يك و نيم ميليون نفر هم در فرانسه و يوگسلاوي سابق
وسايل  مورد نياز قبل از مهاجرت به كانادا

وسايل مورد نياز قبل از مهاجرت به كانادا

اگر ميخواهيد در زمان ورود به كانادا با مشكلي روبه رو نشويد اين نكات را رعايت كنيد
سيدني استراليا داراي يكي از زيباترين خطوط ساحلي دنيا

سيدني استراليا داراي يكي از زيباترين خطوط ساحلي دنيا

اين شهر جذاب و ديدني شناخته شده ترين و آشناترين افق‌هاي شهري دنيا را به خاطر بندرگاه مشهور خود دارد
فقير ترين كشور تا قرن 20 يكي از مرفه ترين كشور حال حاضر دنيا است

فقير ترين كشور تا قرن 20 يكي از مرفه ترين كشور حال حاضر دنيا است

آمار جرم و جنايت به حدي پايين است كه پليس ايسلند هم غير مسلح است
گرجستان ، كشور آتشفشانها

گرجستان ، كشور آتشفشانها

در گرجستان،تعداد بسيارزيادي از ناحيهاي آتش فشاني فعال ازدوره‌هاي گوناگون اخير زمين‌شناسي وجود دارد،